Hacı Bayram-ı Veli Temalı Kompozisyon Yarışması    -    3. Ankara Fotoğraf Yarışması Duyurusu    -    İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Drone Uçurulmasının Yasak Olduğu Bölgeler    -    15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ VE GAZİLERİ İÇİN YARDIM KAMPANYASI    -    PERSONEL KARTI İŞLEMLERİ    -   
Yankesicilik

YANKESİCİLİK OLAYLARINA KARŞI ALINMASI TAVSİYE EDİLEN ÖNLEMLER

Otobüs, Münibüs ve dolmuslarabinislerde, pazar yerlerinde, maçlarda vb. gibi yerlerde başkaları tarafından itildiğiniz anlarda elinizi cebinize götürmeyi veya çantanızı kontrol etmeyi alışkanlık haline getiriniz.
Cüzdaninizda fazla para bulundurmayiniz.
Para yerine kredi karti, çek vb. ödeme araçlarinikullanmayi tercih ediniz.
Para veya cüzdaninizin çekilmesi için en uygun yerlerin pantolon arka veya yan cepleri oldugunuunutmayiniz.
Bir hirsizindegerliesyalarinizla ortadan kaybolabilmesi için sadece bir saniyeye ihtiyacivardir. (Restoranda asili duran montunuz, koltugunuzunyaninda duran çantaniz, hatta hesap öderken masaya koydugunuz çek defteriniz...)
Bankamatiklerde islem yaparken kimseye sifrenizi göstermeyiniz ve söylemeyiniz.
Kalabalik yerlerde yüksek miktarda nakit paranizinoldugunu göstermeyin..
Elinizde torba, poset, paket veya bir baskaesyalartasirkençantanizi bunlarla vücudunuzun arasinda kalacak sekilde tutunuz.
Yürürken çantanizi vücudunuza yakin tutun, çantanizin elinizden kapilmasinizorlastirmak ve elverisli bir hedef olmamak için çantanizinaçilacak yerini koruyunuz, varsa tasima ucunu bileginize geçiriniz.
Omuza asili çantalarda da ayni sekilde hareket ediniz.
Altin mücevherat, zincir ve kolyeler birer hedeftir. Özellikle bisiklet, motosiklet kullanan yadayaninizdankosarak geçen hirsizlartarafindan kolayca çekilip, çikarilacak biçimde takmamak suretiyle, yaralanmayi ve maddi kayiplari önleyebilirsiniz.
Alis-verislerinizdetanimadiginizkisilerdenalmisoldugunuz çeklerin çalintiolabilecegini göz önünde bulundurarak ilgili bankaya sorunuz.
Sehirlerarasi yolculuklarda tanimadiginizkisilerden yiyecek ve içecek alirken dikkatli olunuz.
Ambalajli da olsa sigara, içecek ve yiyecek maddelerinin içine uyku verici ilaçlar enjekte edilmek suretiyle uyutularak kiymetliesyalarinizinçalinabileceginiunutmayiniz.
Cami sadirvanlarinda abdest almak için veya namaz kilarkenaskiyaastiginiz ceket veya benzeri giysilerinizin cebinde paranizi veya cüzdaninizibirakmayiniz.
Belgisizsatilanesyalarinçalinti veya kaçak olma ihtimali vardir.
Bu tür mallarialirkenkaynaginiarastiriniz.
Böyle durumlarda size mal satmak isteyen süphelikisileri polise bildiriniz.
Yankesicilik,Dolandiricilik,Kapkaç vb. gibi olaylarla karsilastiginizdasuçlularineskali ile oto kullanilmis ise otonun plakasini Polise vakit geçirmeden aninda bildiriniz
Toplam 2387 kez görüntülendi