Hacı Bayram-ı Veli Temalı Kompozisyon Yarışması    -    3. Ankara Fotoğraf Yarışması Duyurusu    -    İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Drone Uçurulmasının Yasak Olduğu Bölgeler    -    15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ VE GAZİLERİ İÇİN YARDIM KAMPANYASI    -    PERSONEL KARTI İŞLEMLERİ    -   
Jandarma Çocuk Merkezi
Aile İçi Şiddet
Çocuk İhmal ve İstismar
Çocukların İnternet Yoluyla İstismarı
Kaybolmalara ve Kaçırılmalara İlişkin Alınacak Önlemler
Çocukların Suça Sürüklendiği ve Suç Mağduru Olduklarında Uygulanacak Harekat Tarzları

 

GENEL TANITIM

16 Nisan 2003 Tarihinde “Jandarma Çocuk Suçlarını   Önleme Merkezi” adı ile  açılmış, 14 Ocak 2004 tarihinde “Jandarma Çocuk Merkezi” adını almıştır.

GÖREVLERİ

Çocuk suçlarını önlemek, Suça maruz kalan, Suça Sürüklenen ve suç  işleyen  çocukları  korumak ve topluma kazandırmak, Çocukları  suça iten   etkenleri  araştırmak alınabilecek  önlemleri  tespit  etmek, İl ve İlçe Jandarma  Komutanlıklarında  çocuk suçları ile  mücadelede görevli  Jandarma personeline bilgi ve eğitim desteği sağlamak, Korunmaya ve yardıma muhtaç, mağdur, suç işleyen, kaybolan ve bulunan, okula gönderilmeyen çocuklarla ilgili adli işlemleri yürütmek, Devriye faaliyetleri esnasında veya merkeze getirilen çocuklara millet, yurt ve insan sevgisini aşılamaktır. Ankara Jandarma Çocuk Merkezi aynı zamanda; Jandarma İnsan Hakları İhlallerini İnceleme ve Değerlendirme Merkezi olarak da faaliyet göstermektedir.

ANKARA İL JANDARMA ÇOCUK MERKEZİ BÖLÜMLERİ

Yatak Odası

 

Görüşme Odası - Televizyon ve Oyun Odası

 

Mağdur ve Suç İsnadı İle Getirilen

İCRA EDİLEN FAALİYETLER

İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında   okula  gönderilmediği tespit edilen (28) kız, (17) erkek olmak üzere toplam (45) çocuğun okula devamı sağlanmıştır.

Polatlı ilçesi, Şabanözü Köyünde bulunan  “Hikmet Uluğbay Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda” öğretmen ve öğrencilerle görüşmeler yapılarak korumaya ve yardıma muhtaç (160) öğrenciye kırtasiye ve giyim yardımında bulunulmuştur.

Ankara İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasındaki (7) okulda (3756) öğrenci, öğretmen  ve veliye seminer verilmiştir.

Haymana İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasındaki Sinanlı İlköğretim okulunda (23) öğretmen ve (126) öğrenciye eğitim verilmiştir.

Devriye faaliyetleri esnasında; (34) internet kafe, (47) bakkal ve tekel bayii kontrol edilmiş kurallara uymayan (3) internet kafe yasal işlem yapılmak üzere İlçe J.K.lığına bildirilmiştir.

Ankara İl J.K.lığında; Çocukları Koruma İşlem Astsubayı olarak görev yapan; İlçe Jandarma    Komutanlıklarında görevli (75), Jandarma karakol komutanlıklarında görevli (24), toplam  (99) personele  kurs verilmiştir.

 

  Ankara Valiliği koordinatörlüğünde çocuklara yönelik yapılmakta olan seminer, konferans, sempozyum ve toplantılara iştirak edilmektedir.

 

Ankara Merkez Adliyesi sorumluluk sahasındaki  İlçe J.K.lıklarında çocukların karıştığı veya maruz kaldıkları olayların adli işlemleri J.Çocuk Merkezinde, nitelikli olayların işlemleri ise olayın meydana geldiği yerlere bizzat gidilerek yapılmaktadır.
Ankara İl J.K.lığını ziyaret eden yerli ve yabancı heyetler ile J.Okl.K.lığında kurs gören personele J.Çocuk Merkezinin görevleri ve icra ettiği faaliyetler hakkında bilgi verilerek merkezin tanıtımı yapılmaktadır.
UNICEF ve SHÇEK İl müdürlüğü ile koordine edilerek Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin tam metnini kapsayan   “ Benim Haklarım “ isimli afiş bastırılıp İl J. K.lığı sorumluluk sahasındaki tüm İlçe J. ve J.Krk. K.lıkları ile toplam (230) İlk ve orta dereceli okullara dağıtımı yapılarak çocuk hakları konusunda öğrencilerin ve vatandaşların bilinçlendirilmesi sağlanmıştır.

 

  Haymana ilçesi Yergömü İ.Ö.Okulunun fiziki şartlarının iyileştirilmesi maksadıyla Haymana kaymakamlığı köylere hizmet götürme birliğiyle görüşülerek tadilatı yaptırılmıştır.

 

  12 Kasım 2009 günü Atatürk’ü anma haftası dolayısıyla Haymana İlçe J.K.lığı Sorumluluk bölgesinde bulunan “Yeşilköy, Yergömü ve Yukarısebil” İlköğretim okullarında öğrenim görmekte olan (45) öğrenci ve (3) öğretmenin katılımı ile Anıtkabir ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Jandarma Çocuk Merkezi Amirliğince; Çocuk ve Kolluk Semineri 12-13 Ocak 2010 tarihlerinde, Vali Yardımcısı, C.Başsavcılığı Çocuk Büro C.Savcısı ve çeşitli kurum kuruluş temsilcilerinin katılımı ile İçişleri Bakanlığı Eğitim Daire Bşk.lığı konferans salonunda Çocuk Suçları Semineri icra edilmiştir.

 

 

 

 

Toplam 3227 kez görüntülendi